Dziewiąty miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży

2007-03-23
Pod koniec ciąży wszystkie narządy są już w pełni wykształcone. Skóra bobasa jest pokryta mazią płodową. Dziecko czuje, że zbliża się poród, więc układa się główką do dołu. Zachowuje się spokojniej, ponieważ brakuje mu miejsca. Mierzy ok. 50 cm (czasami nawet ponad 55cm) i waży ok. 3 kg (choć zdarzają się dzieci o wadze dobrze ponad 4 kg). Jest całkowicie ukształtowaną osobą, której płeć jest zdeterminowana nie tylko genetycznie ale także psychicznie.


Macica, która osiągnęła już pojemność 5 litrów ma swoje dno 20cm nad pępkiem. Jest to przyczyną stałego ucisku na narządy wewnętrzne - stąd duszności czy zgaga. Szyjka macicy pod wpływem główki dziecka (lub jego pośladków) i hormonów zmienia swój wygląd (skraca się) i konsystencję (rozpulchnia się). Przyczynia się to zwykle do obserwowanego przez kobietę obniżenia się brzucha. To z kolei może być przyczyną obrzęków nóg.


Możliwe zagrożenia:

Krwawienia (nawet skąpe) i bóle brzucha to oznaki porodu przedwczesnego lub... porodu o czasie. Mogą ci odejść wody płodowe: nie panikuj! Poród trwa zwykle 10 godzin, a po odejściu wód nic się nie stanie ani dziecku, ani tobie. Gdyby jednak wody były zielone, gnaj do szpitala (świadczy to o niedotlenieniu dziecka).
Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.